0506 170 81 51     0506 170 81 51
usta42.com@gmail.com     Talep Formu
0506 170 81 51     0506 170 81 51 7/24     usta42.com@gmail.com     Servis Talep Formu
Konya Profesyonel Usta hizmeti!

GİYOTİN CAM BALKON MU HAREKETLİ KÜPEŞTE Mİ ? TELAFFUZ FARKLARI

22 Aralık 2023     571 Görüntüleme

 

GİYOTİN CAM BALKON MU HAREKETLİ KÜPEŞTE Mİ ? TELAFFUZ FARKLARI

 

Aslına bakarsanız Giyotin demek kesici bir alet demektir. 

 

( Giyotin, idam mahkûmunun başını kesmek amacıyla geliştirilmiş bir çeşit idam aracı. Giyotin ilk kez 1792 yılında Jacques Nicholas Pelletier adlı bir hırsızı idam etmek için kullanılmıştır. )

 

Sanayi sektöründe Giyotin kelimesi birçok farklı alanda kullanılabiliyor Giyotin makas vardır ya da matbaacıların kullandığı giyotinler vardır ama sonuç olarak bu Giyotinlerin hepsi kesme aleti olarak kullanılmaktadır.

 

Peki Nasıl oldu da cam sektörüne de Giyotin kelimesi girdi ve yıllardır kullanılıyor.  Üstelik insanların soğuktan korunmak için kış bahçelerine ya da balkonlarına tercih ettikleri Hareketli bir sisteme de adını vermiş.  işin aslı Giyotin cam sistemini bulan ilk kişi herhalde buna verecek bir isim bulamamış  ve dam mahkumları için kullanılan bir aletin İsmini vermiş.

 

 Fransa'da 1792 yılında icat edilen alet idam mahkumlarının kafasını uçurmak için kullanılan bir tür makine idi ismi ise Giyotin.  Giyotin üst kısmında Keskin ve ağır bir bıçak bulunur idam edilecek mahkum sehpaya yatırılır Ayrıca bıçak bir ip ile yukarı doğru asılır çekilir aniden bırakılır ve idam mahkumunun kellesi Uçar evet çok garip böyle bir ismi nasıl olurda Sanayi sektöründe kullanılır hale gelir ama maalesef gelmiş Aslında giyotinin gerçek ismi hareketli küpeşte dir.  yani Hareketli korkuluk sistemi gibi düşünün. 

 

 

İDAM İÇİN FRANSIZLARIN KULLANDIĞI GİYOTİN

 

 BİLGİLENDİRME

 

 

Konyanın En İyi Cam Balkon Ustası. Sonradan Değil Çıraklıktan Ustayız

Konya Cam Balkon https://konyacambalkoncu.net/

TANITIM VİDEOSU
ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER